'Beton'

Beton, agrega (ince ve kaba agrega), çimento ile suyun, kimyasal ve mineral katkı maddeleri ilave edilerek veya edilmeden homojen olarak üretim teknolojisine uygun olarak karıştırılmasından oluşan, başlangıçta plastik kıvamda olup, zamanla katılaşıp sertleşerek mukavemet kazanan önemli bir yapı malzemesidir.

'Hazır Beton Nedir?'

Bilgisayar kontrolüyle istenilen oranlarda bir araya getirilen malzemelerin, beton santralinde veya kuru sistemlerde trans-mikserlerde karıştırılmasıyla üretilen ve tüketiciye "taze beton" olarak teslim edilen betona "Hazır Beton" denir.

Hazır Beton Nasıl Üretilir?

01

Öncelikle, hazır betonun üretiminde kullanılacak malzemelerin (çimento, agrega, su, katkı) kalitelerini ve birbirlerine uyumunu incelemek için laboratuvar deneyleri yapılır.

02

Bu deneylerden geçen malzemelerde zamanla olumsuz değişiklikler meydana gelmesinin önlenmesi için sürekli kalite denetimi yapılmalıdır.

03

Hazır betonun kalitesini belirleyen 5 temel aşama:

Yukarıdaki süreçlerde ilk ve son iki aşama kullanıcı tarafından, diğer aşamalar hazır beton üreticisi tarafından yerine getirilmektedir.

04

Sipariş edilen ürüne karşılık gelen formülün, tesislerde yetkili personel tarafından bilgisayar sistemine tanımlanması ile üretim süreci başlatılır.

05

İlk komuttan sonra, ayrı bölmelerde stoklanmış agrega, çimento ve su aynı anda tartılır.

06

Tartılmış agrega bant veya kovayla taşınarak panmikser kazanına aktarılır. Bu sırada çimento, su ve formülde varsa kimyasal katkı maddesi de kazana aktarılır ve karıştırılır.

07

Böylelikle bu işlemlerden sonra hazır betonun üretim süreci de tamamlanmış olur.